EET pro české firmy a jednotlivce prodávající na Slovensku

Fórum slouží ke sdilení informací od finančního úřadu k EET.
Honza
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 20, 2017 7:30 am

EET pro české firmy a jednotlivce prodávající na Slovensku

Příspěvek od Honza » pon úno 20, 2017 7:31 am

JAK TO MAJÍ S EET ČESKÉ FIRMY, KTERÉ HODLAJÍ PRODÁVAT NA SLOVENSKU?

Možná se vám stane, že některé ze svých tržeb budete „realizovat“ na území SR. Pokud tam máte kamennou provozovnu, tak se zřejmě nevyhnete slovenskému systému EET se vším, co to obnáší. Ale pokud ji nemáte, to znamená, že prodáváte třeba na stánku, máte podle všeho mnohem volnější ruce. Já osobně jsem se o to zajímal proto, že dělám rozličný servis českým kapelám – a k tomu patří například zajištění prodeje merchanisingu. Psal jsem i volal na slovenské úřady, jak je to s EET v případě, že český rezident prodává na Slovensku, a dostával jsem velmi nekonzistentní odpovědi. Na jedné straně jsem se třeba dozvěděl, že pokud si na Slovensku nezaložím firmu, prodávat tam nemůžu, na straně druhé mi jakási úřednice z berňáku řekla, že jako české firmy se mě slovenská EET vůbec netýká. Tak nějak jsem tušil, že ani jedno z toho není pravda. Nakonec jsem se probojoval ke stanovisku Finančního ředitelství SR, které už snad lze brát jako závazné. Tady ho kopíruji přesně tak, jak přišlo:

Dobrý deň,
Finančné riaditeľstvo SR k Vášmu podaniu z pohľadu zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) uvádza nasledovné:
Registračnú povinnosť na daň z príjmov má podľa § 49a ods. 1 zákona o dani z príjmov len FO alebo PO, ktorá na území SR získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie a podľa § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov a FO, ktorá na území SR začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo začala prenajímať nehnuteľnosť (okrem pozemku). Registračnú povinnosť má taktiež FO alebo PO, ktorá sa stala platiteľom dane (§ 49a ods. 3 zákona o dani z príjmov) alebo ktorej na území SR vznikla stála prevádzkareň (§ 49a ods. 5 zákona o dani z príjmov).
V prípade štátov, s ktorými má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, sa zdaniteľnosť príjmov posudzuje nielen podľa zákona o dani z príjmov, ale tiež podľa príslušnej zmluvy.
V predloženom prípade vychádzame z predpokladu, že sa jedná o vyplatenie príjmu, ktorý bude plynúť od rezidentov SR rezidentovi ČR za činnosť (predaj na koncertoch a a festivaloch, ), ktorá bude vykonávaná na území SR.
Zdaniteľnosť vyplatených príjmov na území SR sa v takomto prípade posudzuje nielen v zmysle § 16 ods. 1 zákona o dani z príjmov ale tiež podľa článku 7 Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku (uverejnená v Z.z pod č. 238/2003, ďalej len „zmluva“).
Podľa článku 7 zmluvy zisky českého podniku podliehajú zdaneniu len v ČR, ak podnik nevykonáva svoju činnosť v SR prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá sa tu nachádza. Ak podnik vykonáva svoju činnosť takýmto spôsobom, môžu byť zisky podniku zdanené v SR, ale iba v takom rozsahu, v akom ich možno pripočítať tejto stálej prevádzkarni. Výraz stála prevádzkareň je definovaný v článku 5 zmluvy a v § 16 ods. 2 zákona o dani z príjmov.
Z uvedených informácií vyplýva, že český rezident dosiahne príjmy z príležitostného predaja na koncertoch a festivaloch na území SR.
V prípade, že český rezident nebude svoju činnosť na území SR vykonávať prostredníctvom stálej prevádzkarne tu umiestnenej, jeho príjem nie je na území SR zdaniteľným príjmom ( § 2 písm. h) zákona o dani z príjmov). A český rezident v uvedenom prípade nemá registračnú povinnosť na daň z príjmov podľa zákona o dani z príjmov.
Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať na tel. č. 048/4393536
S pozdravom,
Ing. Jana Jezerčáková

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů